Church crawl med KEFAS i London

Church crawl med KEFAS i London



Af Benedicte Rea Kragskov, Katja Bølling, Mie og Thomas Kragskov. Samlet af Anne Thompson

Gospelkoret KEFAS brugte fem dage i påsken i London – med støtte fra bl.a. MBUF var det muligt at stable en tur på benene med seks arrangementer arrangementer og besøg hos to kor i påskedagene.  Derfor sammenligner Katja Bølling også turen med en pub crawl: “London er kendt for sine mange pubber. Men det var nu ikke dem, KEFAS crawlede gennem da vi var på gospeltour til London i påsken. Det var kirker. Og hvilken fantastisk oplevelse! Kendetegnende for alle kirkerne eller trosfællesskaber vi besøgte var, at farvede befolkningsgrupper altid var i stort overtal, samt at glæde, en stærk tro og stor kærlighed til Gud tydeligt udsprang af en fantastisk åben, naturlig og spontan tilbedelse. Ind imellem også en lille smule larmende og kaotisk, i forhold til danske normer… hvor tit oplever vi fx herhjemme, at pastoren pludselig stage-diver ud over den jublende og dansende menighed midt i en intens og medrivende lovsang med fuldt band på?!”

Benedikte Rea Kraskov fortæller om turen: “Vores dygtige arrangør, Helene Bom, havde sammensat et spændende program for dagene. Udover korprøver og koncerter medvirkede vi i fire gudstjenester i forskellige menigheder rundt om i London, og påskens budskab fulgte os på denne måde hele turen. Påsken er en fest, og det kunne mærkes, lige meget hvilken kirke vi var i.”

Et af de kor, som KEFAS besøgte var bla. koret London Community Gospel Choir, som regnes for et af de bedste gospelkor i England, KEFAS besøgte.   Om dette besøg fortæller Benedice: “Det var både spændende og lærerigt at deltage i korprøven, som på flere måder foregik noget anderledes, end vi gør det i Kefas. Det var dog fantastisk at mærke, at vi, trods disse forskelle, alligevel kunne samles om vores fælles sanginteresse og ikke mindst det budskab, gospelmusikken bærer.”

Der var flere højdepunkter  på turen for KEFAS. Mie, der var med KEFAS på tur for første gange fortæller bl.a.: “Om fredagen var vi ekstra spændte for der skulle vi synge til den første gudstjeneste, nogle af de KEFASER som havde været ude at rejse før, fortalte de nye sangere at man godt kunne blive lidt forskrækket eller rørt da en gustjeneste var meget anerledes end hjemme i Danmark, og de sagde også at det var vigtigt at hvis vi havde brug for at snakke om det stod de klar til at lytte, og det var en dejlig førelse at have.”

Den største oplevelse kom med den sidste koncert på turen, hvor KEAFS skulle synge ved ARC A Radical church, fortæller Mie: “Det var simpelthen en kæmpe fest at synge til. Publikummerne dansede og sang med os, det var som at være en popstjerne for en dag, det var så fedt.” Benedikte er enig: ” Den aften kommer mange i KEFAS til at forbinde med denne London-tur!”

“Da vi ankom, var det tydeligt at mærke, at vi var trætte efter de foregående dages program, og nogle var også blevet syge. Alligevel gjorde stemningen fra publikum og gospelmusikkens energigivende natur, at det blev en fest, og man glemte alt om træthed og ondt i halsen. Smile kunne man ikke lade være med, når man stod på scenen og så ud på de glade ansigter, og ligesom man troede, at det ikke kunne blive bedre, opdagede man, at alle på gulvet nu deltog i en dans, som tydeligvis hørte til et stort fællesskab og kultur. Det var et privilegium at blive indbudt til dette fællesskab. Jeg tror, alle gik fra The ARC med stor taknemmelighed, både over den oplevelse, vi lige havde delt, og for hele turen. Vi endte rejsen med et brag, og jeg kunne ikke have ønsket en bedre afslutning på en fantastisk, lærerig og mindeværdig tur med Kefas.”

“Det er ikke let at beskrive for folk, der ikke har haft fornøjelsen af at være på tour med KEFAS før,” slutter Katja af om turen: “Deraf sammenligningen med pup crawl: Vi var en flok på 25 sangere og musikere. Vi bevægede os energisk gennem 1-4 kirkelige eller kormæssige arrangementer med mindst én optræden hvert sted hver dag i 5 dage. Ingen besvimede heldigvis (og vi havde heller ingen slåskampe), men vi havde et par stykker som enten før, under eller efter turen måtte bukke under for sygdom, og som derved havde brug for ekstra omsorg. Vi havde alle sammen tidspunkter undervejs, hvor vi fik brug for et kærligt knus, en god snak om løst og fast, ly under en paraply, et bekræftende smil eller lidt ekstra opmærksomhed (fx en omgang nakkemassage!). Og det blev givet: Vi spiste sammen, sov sammen, sang sammen, talte sammen, lovpriste Gud sammen, pjattede sammen, vandrede sammen, blev trætte sammen, bad sammen og VAR sammen. Ingen blev efterladt.”

Benedicte konkluderer: “Fem dage med Kefas i London går hurtigt, men straks man tænker tilbage, virker det som uger, siden vi tog afsted. De oplevelser og minder, man samler på en sådan tur, svarer nemlig til, hvad man ville opleve over mange måneder under normale omstændigheder!”

Vil du se flere billeder fra turen kan du gøre det på KEFAS’ facebook side:  https://www.facebook.com/KEFASGospelChoir/


Og lidt mere fra festen i ARC A Radical Church, London ?? ✝️ #kefaspåtur #london

Slået op af KEFAS Gospel Choir i 1. april 2018

Nyheder


Betal og vind

Vi skal kæmpe, så langt vi kan.

Gospelkoret Grace, Gospelkoret KEFAS, Gospelkoret Saints & Sinners

Young Copenhagen Gospel Festival 2018

En weekend med masser af gospelsang og nye venskaber!

Er du mellem 9 og 19 år, og har du lyst til at synge gospel en hel weekend? Det kan du komme lørdag og søndag d. 3. og 4. marts 2018, når der igen er Young Copenhagen Gospel Festival (YCGF) i Jerusalemskirken i København!

I år har vi Sharlene-Monique Morris fra London og Katrine Brøndsted fra København som instruktører.
 Du bliver en del af et stort kor, som sammen lærer de sange instuktørerne har med l weekenden. Søndag er du en af stjernerne ved en stor en koncert med band, hvor jeres forældre, søskende, venner og alle mulige andre kommer og hører koret!

Koncert i Jerusalemskirken søndag d. 4. marts 2018 kl. 15.00 med band

Instruktører på YCGF 2018

Sharlene-Monique Morris kommer fra London og er en meget talentfuld dirigent og sanger. Hun har modtaget dirigentpriser og er vant til at arbejde med børn og unge. Hun har været i TV-shows og udgivet flere sange.

Kathrine Brøndsted har mange års erfaring som gospelsanger, gospeldirigent og sangskriver. Kathrine leder børnekoret My Gospel i Gentofte og er ansat som kreativ projektleder på Institut Sankt Joseph på Østerbro.

Vaughan Larmond er en meget dygtig pianist. Han har spillet klaver siden han var 6 år, men han kan faktisk spille syv andre instrumenter! Han er vokset op med gospel, været med i mange forskellige kor og spillet på festivaler i både Europa og USA.

Sådan tilmelder du dig

Det koster 295 kr. at være med i weekenden

For det beløb får du en t-shirt til koncerten søndag, sangtekster, te, saftevand og snack/kage i pauserne.

Beløbet skal indbetales på kontonummer 1551 000 545 3038 eller MobilePay på 5160 4851 (Anni Hedegaard Jensen). Husk: Skriv ”YCGF” og tydeligt navn.

Så skal du sende en mail til info@Gospel.dk med navn, adresse, evt. madbestilling og – HUSK– den størrelse t-shirt du skal bruge.

Sidste frist for tilmelding er den 21. februar 2018, men gerne hurtigst muligt.

Bemærk: Du må gerne tage en voksen med på festivalen. Det koster 125 kr. plus betaling af måltider (se længere nede). Har du andre spørgsmål, kan du hurtigt få svar på dem på mailadressen info@Gospel.dk.

Bor du langt væk, kan du overnatte primitivt, hvis du tager sovepose og liggeunderlag med. Tilmeld dig overnatning i mailen. Der er ikke voksenovervågning ved overnatning, kun hvis man selv har en voksen med.

Vil du være fri for madpakkerne, så kan du også bestille mad: Frokost lørdag, aftensmad lørdag og frokost søndag, 40 kr. pr. måltid. Overnatter du og skal have morgenmad søndag morgen koster det 25 kr. Skriv i en mail til info@Gospel.dk, hvilke måltider du vil have. Indbetal beløbet for maden sammen med deltagergebyret, så klarer vi resten.

NU er du med – så er det bare om at møde op lørdag morgen kl. 9. Vi øver sangene om lørdagen, selvfølgelig med små pauser, hvor du kan spise, snakke og hygge dig med de andre! Søndag mødes vi kl. 9.30, vi synger et par af sangene ved gudstjenesten kl. 11, og så har vi den store afslutningskoncert kl. 15.

Følg os på facebook: https://www.facebook.com/groups/gospelDK, hvor du også kan se video fra tidligere år.

 

Vi glæder os til at se dig

Program: 

LØRDAG D. 3. MARTS

Kl. 9.00-9.30 Check-in i krypten i Jerusalems- kirken

Kl. 9.30 Øvelser (inkl. pause)

Kl. 12.30 Frokost

Kl. 18 Aftensmad for de, som har bestilt – man kan også tage hjem, når øvelserne er slut

Kl. 13.30-18.00 Øvelser (inkl. pause)

 

SØNDAG D. 4. MARTS

Kl. 9.30 – 10.30 Øvelser

Kl. 11.00 Gudstjeneste i Jerusalemskirken – hvor YCGF-koret medvirker

Kl. 12.00 Frokost

Kl. 13.00-14:30 Øvelser og generalprøve

Kl. 15.00-16.30 Koncert med band i Jerusalemskirken

Billetter i døren fra kl. 14.30

Voksne 60 kr. Børn 5-12 år 30 kr.

Husk at invitere familie, venner og klassekammerater.

 

Begyndelsen er nær: 3. søndag i advent