”Danmark spiser sammen” i Frederikshavn
”Danmark spiser sammen” i Frederikshavn
Metodistkirken og Baptistkirken i Frederikshavn spiser sammen og hele Danmark er inviteret.
Det foregår i forbindelse med projektet “Danmark spiser sammen” til bekæmpelse bl.a. af ensomhed onsdag 25. april kl. 17.30-20.00 i Metodistkirken.
“Vi inviterer til et fælles måltid mad og dermed mulighed for at være sammen med andre mennesker. Vi gør det, fordi vi er opmærksomme på værdien af relationer,” siger Keld Munk, præst i Metodistkirken. “Vi næres af at være sammen med andre mennesker. Derfor er måltidet en fin anledning til at få noget menneskeligt fra hinanden!”
Pensionist Inger Pedersen fra Læsø blev i maj måned 2017 en kendt person. Med håndkraft kørte hun i sin rullestol hele vejen fra Læsø til folkemødet på Bornholm. Hun kommer og fortæller, hvad gode relationer betyder for os mennesker. Hun vil også fortælle om og vise billeder fra sin tur til Bornholm.
Det er Baptistkirken og Metodistkirken, der i fællesskab inviterer til ”Danmark spiser sammen” i Frederikshavn. Menuen står på kyllinge-ris-taffel efterfulgt af en kop kaffe.
Alle, der har lyst – børn & voksne, unge og ældre, ny-danskere som gl. danskere er velkommen til mad og fællesskab. Vi har plads til 100 personer – og det er gratis.
Tilmeldingen foregår på hjemmesiden for Danmark spiser sammen eller til viviannandersen@hotmail.com, tlf. 41 10 18 73 senest 22. april.






YCGF 2017 – Koncerten var den største oplevelse
/af Anne ThompsonYCGF 2018
/af Anne ThompsonNår Helligånden giver en kop kaffe
/af Anne ThompsonMetodistkirken i Frederikshavn samler tøj og ting ind til Metodistkirken i Letland. Det kan virke som en ganske praktisk hjælp at sende tøj og materialer til mennesker, som har brug for det. Men nogle gange viser det sig at være mere end det. Som Keld Munk, præst i Frederikshavn siger med et glimt i øjet: “Bøn er måske mere end foldede hænder.”
Tøj og ting fra Danmark er nået frem til Letland, hvor det nu skal fordeles.
Efter sendingen af tøj og ting blev modtaget sendte præst Gunta Grīna-Sologuba nemlig en hilsen tilbage med tak. Heri delte hun, hvordan Helligånden gav sig til kende i af fordelingen af kasser fra Liepāja Metodistkirke, som stod for uddelingen.
Gunta fortæller:
“Da alle kasserne ankom til Liepāja Metodistkirke videresendte vi kasserne til de forskellige kirker uden at vide, hvad der var i hver enkelt kasse – og her så vi Helligåndens virke.
I Tasû menighed glæder man sig over de hvide kaffekopper, der nu gør det muligt at drikke en kop kaffe sammen i kirken.
Tāšu Metodistkirke åbnede kasser med køkkenting. Der var hvide kopper med sidetallerkener og termokander. Vi havde rigtig meget brug for kopper og termokander. Nu fik vi dem og kan glæde os over fællesskabet over en kop kaffe.”
I Liepāja Metodistkirke gik kaffemaskinen i stykker for nogle få uger siden. Vi talte på vores menighedsrådsmøde om hvorvidt vi skulle købe en ny. Vi blev enige om, at det var bedre, hvis vi ikke havde så travlt og udsatte beslutningen. Da kasserne i Liepāja blev åbnet var der to kaffemaskiner til os. Det er omsorg fra vores fantastiske Herre, der blev mulig gennem jeres kærlige hænder.
Mange mennesker i Letland er utroligt fattige. Derfor er hjælp i denne form vigtig. Læs her hvordan Metodistkirken Danmark støtter den lettiske kirke, og hvordan du kan være med til at hjælpe.
Forside
/af Anne Thompson