2. søndag i advent: De rigtig gode ting kræver forberedelse

Igennem advent deler lægprædikanter fra Metodistkirkens menigheder i Danmark reflektioner over adventstiden, håb og tro frem mod jul. 

De rigtig gode ting kræver forberedelse

Skrevet af Tine Gjessø, lægprædikant i Betlehemskirken, Århus

Vi lever i en instant-tid; de nemme og hurtige løsningers tid. Vi italesætter vores travlhed og bryder os ikke om at vente. 

Men de rigtigt gode ting kræver forberedelsestid!

Som saltede citroner, tulipaner i haven eller en dejlig fest ( find selv på flere eksempler).

For Gud er alting muligt, så nogle gange bryder han øjeblikkeligt ind i menneskers liv, uden de er forberedt på det. Men mange kristne erfaringer er kommet efter lang tid med forberedelse i bøn og stilhed.

Advent er en invitation til at trække sig ud af det travle og forberede sig på, at Jesus kommer ind i verden og ind i mit liv. 

Mere indhold

Tre unge danskere på global metodistkonference

Omkring 500 unge metodister og unge trosledere fra 15 lande var samlet til Global Young Peoples Convocation, GYPC. Tre af deltagerne kom fra Danmark. De vendte hjem med inspiration, nye relationer, kulturchok – og spørgsmål til, hvordan kirken giver den næste generation plads.

Metodistkirken i Vejle

Gennem 25 år har Vejle Metodistkirke været igennem konflikter, kriser og perioder med stilstand. Men hver gang har menigheden fundet nye veje. I dag er kirken igen i bevægelse – med blikket rettet mod byen, nye fællesskaber og næste generation.