Missionen lever endnu

Missionen lever endnu


Hovedbestyrelsen for The United Methodist Church, som Metodistkirken i Danmark er en del af, har holdt møde i den forgangne uge. De har ved udsendelsen af deres møde udsendt et brev (du kan læse hele brevet på engelsk her.) Hovedbestyrelsen kaldes “The Connectional Table” og biskop for Norden og Baltikum Christian Alsted er formand.

I brevet skriver Connectional Table bl.a.:

“Missionen lever endnu og vi tror…

  • At Gud fortsat kalder os til at skabe disciple af Jesus Kristus til forandring af verden på trods af den usikkerhed vi lever i.
  • At vores centrale mission er at tage del i Guds arbejde i verden. Uanset hvad er vi fortsat inviterede til at tage del i Guds mission. 
  • Vi må trofast tage skridt til at leve som en verdensomspændende kirke i mission til verden.
  • Uanset de udfordringer vi står overfor, kalder Gud stadig The United Methodist Church til at … Engagere sig i tjeneste med de fattige
     forbedre global sundhed
     udvikle principfaste kristne ledere
     skabe nye og fornyede menigheder Vi tror. Og dog kæmper vi nogle gange ligesom du med tvivl. Derfor forpligter vi os på at bede for hinanden og for hele vores kirke om at Gud må hjælpe vores tvivl, trøste vores usikkerhed og fortsat give os håb. “Straks råbte drengens far: “Jeg tror, hjælp min vantro!” (Markus 9:24)

    Hver morgen vågner vi i en verden der er plaget af synder som vold, racisme, krig med mere. Børn må sulte, familier mister deres hjem, unge og gamle kæmper med afhængighed.

    Verden har brug for Jesu Kristi frelsende kærlighed og The United Methodist Church har altid været et effektivt vidne om Kristi kærlighed. Det er essentielt at vi fortsætter med at være det nu. Derfor: i dag og alle dage lever missionen endnu.”

Nyheder


Idrætsefterskolen Lægården

Konfirmandlejr

Konfirmandlejr 2017 – vi skal besøge Idrætsefterskolen Lægården. Her skal vi have undervisning af de mest coole præster i Danmark. Der skal hygges max, laves gudstjeneste, spilles bold, og leges igennem.

Og skal vi naturligvis også nyde den lækre mad som altid er på skolen.

Vi skal overnatte i klasseværelser, så….

Husk: Sovepose, Liggeunderlag/luftmadras, Håndklæde, Sportstøj til indendørs brug, Bibel og penalhus.

Konfirmandlejren i september afholdes på Idrætsefterkolen Lægården, og vi kommer til at gøre brug af nogle af deres sportsfaciliteter – så sørg for at have tøj med, som du kan bevæge dig i!

Konfirmandlejr afholdes samtidig med TUF -Tro, Udvikling og Fællesskab og er en obligatorisk del af konfirmationsforberedelsen i Metodistkirken.

Program:

Fredag

  1. 19.30 – Ryste sammen program
  2. 21.00 Cafe
  3. 22.00 Aftensamling
  4. 22.30 fri leg, sport, spil, film

Lørdag

8.00 vækning

8.30 Morgenmad

9.15 Morgensamlin

9.30 Undervisning – noget til hovedet

10.30 Pause

10.45 Undervisning – noget til hjertet

12.00 Frokost

13.00 Dilemma-løb – noget til hænderne

14.00 Action i hallen – noget til fødderne

15.30 Cafe

16.00 Gudstjeneste-værksted

18.00 Aftensmad

19.30 Game night – Hygge

21.00 Cafe

22.00 Aftensamling

22.30 fri leg, sport, spil, film

 

Søndag

9.00 Vækning

9.30 Morgenmad

10.30 Gudstjeneste

11.00 Oprydning og afgang. Der er mulighed for smøre en madpakke til hjemturen.

 

Rejsen aftales med din præst, således at vi rejser sammen til og fra Lægaarden.

Evt. spørgsmål om opholdet kan rettes til din præst. Præster ved nemlig alt.

 

Tag venner med på café eller til søndagsmiddag på plejehjemme, og besøg din gamle far samtidig.

Her kommer de hellige

Konsulent for børnearbejdet stopper