Africa University i rivende udvikling
Africa University i rivende udvikling
Africa University er et 25 år gammelt universitet under United Methodist Church. Universitetet er i rivende udvikling, fortæller Jørgen Thaarup, som sidder i bestyrelsen for Africa University. Universitets linjer dækker en række fag bl.a. landbrug, sundhed, business, teologi og uddannelse.
Jørgen Thaarup, der udover at være præst og distriktsforstander i den danske Metodistkirke, også er Dr. Theol., siger med eftertryk: “Africa University er noget alle metodister har grund til at være stolte over!”










Giv en gave
/af Morten AaskovTro
/af Maria AaskovTekst & Tolkning
/af Maria AaskovDe første 200 dage
/af Maria AaskovDet er nu mere end 200 dage siden Knut Refsdal blev valgt til ny biskop for Metodistkirken i Norden, Baltikum og Ukraine. Vi har bedt Knut om at dele af sine indtryk fra denne første tid i hans nye tjeneste.
Louise Aaen til Connectional tables årsmøde i Filippinerne
/af Maria Aaskov