Africa University i rivende udvikling



Africa University er et 25 år gammelt universitet under United Methodist Church. Universitetet er i rivende udvikling, fortæller Jørgen Thaarup, som sidder i bestyrelsen for Africa University. Universitets linjer dækker en række fag bl.a. landbrug, sundhed, business, teologi og uddannelse.  

Jørgen Thaarup, der udover at være præst og distriktsforstander i den danske Metodistkirke, også er Dr. Theol., siger med eftertryk: “Africa University er noget alle metodister har grund til at være stolte over!”

Nyheder


På vej mod regionalisering

Virtuelt møde – fremtiden for Metodistkirkens Spejdere

Invitation til MS-lokalgrupper & alle med interesse for Metodistkirkens Spejdere!

MBUF-styrelsen inviterer til virtuelt infomøde om fremtiden for Metodistkirkens Spejdere. Mødet sker på foranledning af, at KFUM ikke længere tillader at MS at være et associeret forbund under KFUM. Kom og hør nærmere og få dine spørgsmål besvaret d. 2. marts 2026 kl. 19.30.

 Deltag via linket: https://fb.me/e/7vUYgKHYH

Med venlig hilsen
MBUF