Én tro, én dåb, én nåde – også i Domkirken
Én tro, én dåb, én nåde – også i Domkirken
Søndag d. 11. marts blev aftalen mellem Den danske folkekirke og Metodistkirken i Danmark markeret ved gudstjeneste i Københavns Domkirke. Hvor det ugen tidligere var biskop Henning Toft Bro, der prædikede i Metodistkirken i Strandby, var det denne gang biskop Christian Alsted, der prædikede i Domkirken. Også i Domkirken blev der fejret nadver.
Folkekirkens Mellemkirkelige Råd samler løbende relevant nyt om relationen og aftalen mellem folkekirken og metodistkirken på denne side.
Herunder kan du få et indtryk af begivenheden, som blev fotograferet af fotografen Rune Hansen.














Musik, der leer med det ene øje, mens det andet græder
/af Anne ThompsonFoto: Franseska Mortensen
Metodistkirken i Rønneoplevede intens musik og levende fortællinger om jødernes skæbne i forbindelse med 2. Verdenskrig, da KlezmerDuo gav concert d. 11. marts.
KlezmerDuo hører til blandt landets førende fortolkere af den traditonelle jødiske festmusik – klezmer – i Danmark.
“Hvilke fortællinger fortælles om os om 75 år?” sluttede KlezmoDuo deres fortællingsrejse om danskernes uselviske (og selviske) hjælp for at rede de danske jøder under 2. Verdenskrig. Takket være danskernes indsats overlevede mere end 7500 af de ca. 8000 jøder, der boede i Danmark i 1942.
Foto: Maria Janiewski
“Fortællingerne tog os med i den personlige familiehistorie for duoen og illustrerer, hvordan man var meget opfindsom,” fortæller Bettina Pedersen fra Rønne. “Hvem vidste, at jøder i tusindtal blev hjulpet i sikkerhed via kapellet på Bispebjerg Hospital?”
Hele denne fortælling blev bundet sammen af den livsbekræftende jødiske musiktradition kaldet Klezmer.
Klezmerduo består af Henrik Bredhold og Ann-Mai-Britt Fjord.
Sommerens lejre 2017
/af Anne ThompsonEr du begyndt at drømme om sommerferie og planlægge, hvad du skal?
Så kommer her nogle bud på, hvad du kunne lave:
I uge 26 afholdes Børnelejr og Between lejr – mere information kommer snarest.
Spejdernes Lejr 2017 løber af stabelen i Sønderborg for 40.000 spejdere.
Er du mere til traveture i de franske alper kan du tage med seniorspejderne.
Er du til svensk landidyl, at få maden serveret og at bade i en nærliggende sø kan du tage med til Framnäs.
Eller har du lyst til minigolf og foredrag kan du tage med på Sommerhøjskole med temaet: “Du kan stadig vokse”.
God fornøjelse!
YCGF 2017 – Koncerten var den største oplevelse
/af Anne Thompson