Én tro, én dåb, én nåde – også i Domkirken
Én tro, én dåb, én nåde – også i Domkirken
Søndag d. 11. marts blev aftalen mellem Den danske folkekirke og Metodistkirken i Danmark markeret ved gudstjeneste i Københavns Domkirke. Hvor det ugen tidligere var biskop Henning Toft Bro, der prædikede i Metodistkirken i Strandby, var det denne gang biskop Christian Alsted, der prædikede i Domkirken. Også i Domkirken blev der fejret nadver.
Folkekirkens Mellemkirkelige Råd samler løbende relevant nyt om relationen og aftalen mellem folkekirken og metodistkirken på denne side.
Herunder kan du få et indtryk af begivenheden, som blev fotograferet af fotografen Rune Hansen.














Hvad med børnene? udkommer 2. oktober 2026
/af Maria AaskovMetodistkirken i Vejle
/af Maria AaskovGennem 25 år har Vejle Metodistkirke været igennem konflikter, kriser og perioder med stilstand. Men hver gang har menigheden fundet nye veje. I dag er kirken igen i bevægelse – med blikket rettet mod byen, nye fællesskaber og næste generation.
Beslutning om Metodistkirkens spejdere enstemmigt vedtaget
/af Maria Aaskov