Én tro, én dåb, én nåde – også i Domkirken
Én tro, én dåb, én nåde – også i Domkirken
Søndag d. 11. marts blev aftalen mellem Den danske folkekirke og Metodistkirken i Danmark markeret ved gudstjeneste i Københavns Domkirke. Hvor det ugen tidligere var biskop Henning Toft Bro, der prædikede i Metodistkirken i Strandby, var det denne gang biskop Christian Alsted, der prædikede i Domkirken. Også i Domkirken blev der fejret nadver.
Folkekirkens Mellemkirkelige Råd samler løbende relevant nyt om relationen og aftalen mellem folkekirken og metodistkirken på denne side.
Herunder kan du få et indtryk af begivenheden, som blev fotograferet af fotografen Rune Hansen.














Sommerhøjskolen 2018 – programmet er på plads
/af Anne ThompsonUge 4 – Den kosmiske julemand
/af Anne ThompsonPåskelejr – Hvad er det værd?
/af Anne ThompsonHullu bullu, MU hvor er du henne?
Ja, det har I sikkert alle tænkt lige siden nytårslejren, men frygt ej! Nu er hjælpen på vej. Metodistkirkens Unge indtager Solborgen og inviterer dig til påskelejr. Her skal der både leges og tænkes; for hvad tænker du egentlig om dig selv og hvor meget selvtillid havde Jesus mon i påskeugen?
Vær med når vi udfordrer hinanden og spiser legendarisk is fra burgerhjørnet!
Alder: Du skal være 13 år eller kommende konfirmand for at kunne deltage.
Tidspunkt: 28. marts (ankomst kl. 16.00) – 1. april 2018 (afgang kl. 13.14)
Sted: Solborgen, Strandgårdsleddet 2, Hønsinge Lund, 4560 Vig
Tilmelding: Jonatan Steinvig (2112 4956) eller Jeanne Helsinghof (31750170)
Pris: 450 kr. (der gives rejserefusion for MBUFs medlemmer for transportudgifter over 300kr.)
Værdifulde sager: Sengetøj, lagen, håndklæde, sutsko, tøj til udendørsbrug, sportstøj, bibel, lommepenge til is på burgerhjørnet.