Metodistkirken i Danmark
  • Forside
  • Landsmøde
    • Materiale fra tidligere år
    • Officielle vedtægter
  • Om os
    • Grundfortælling
    • Find din lokale metodistkirke
    • Børne- og Ungdomsforbund
    • Den gode historie
    • Metodister mener…
    • Konfirmation i Metodistkirken
    • Metodistkirkens aftale med Folkekirken
    • Retningslinjer, tavshedspligt og whistleblow-ordning
  • Vær med
    • Mission
    • Giv en gave
    • Skriv testamente
    • Bliv medlem af MBUF
  • Tro
    • Tro derhjemme
    • Bliv lægprædikant
    • Tekst & Tolkning
    • Metodistkirkens (nye) ritualer
  • Nyheder
    • Landet rundt
    • Kalender
  • Kontakt os
    • Find din lokale metodistkirke
    • Landsledelsen
    • MBUF-styrelsen
    • Biskop og præster
    • Presse og kommunikation
  • Click to open the search input field Click to open the search input field Søg
  • Menu Menu
  • Link to Facebook
  • Link to Instagram

Tværkirkelige samarbejde med skole “Moses i Milen”

Du er her: Start1 / Nyheder2 / Børn3 / Tværkirkelige samarbejde med skole “Moses i Milen”

En oplevelsesdag under åben himmel!

En torsdag i juni dannede Strandby rammen om et helt særligt arrangement for byens yngste skoleelever: “Moses i Milen” – et kreativt og engagerende løb arrangeret i fællesskab af Strandby Metodistkirke og Strandby Folkekirke.

Af Andrea Thaarup, Kirke og kulturmedarbejder i Strandby

Cirka 100 børn fra 1. og 4. klasse på Strandby Skole, som er venskabsklasser, deltog i det historiske og underholdende løb, hvor de på fantasifuld vis blev en del af fortællingen om Moses og israelitternes vandring gennem ørkenen.

Inden løbet havde eleverne set animationsfilmen “Prinsen af Egypten” som forberedelse og inspiration. Det blev en festlig og lærerig dag i det fri, hvor børnene var inddelt i hold repræsenterende Israels 12 stammer.

Undervejs mødte deltagerne en række bibelske personer – herunder naturligvis Moses selv – som guidede dem gennem forskellige poster og opgaver med både sjov, samarbejde og refleksion.

Vejret var helt i top, med solskin og vindstille forhold – perfekte rammer for en dag fyldt med leg, læring og fællesskab. Både lærere, frivillige og præster fra de to kirker bidrog til, at dagen blev en uforglemmelig oplevelse for eleverne.

“Moses i Milen” viser, hvordan tro, skole og lokalsamfund kan gå hånd i hånd og skabe rum for både dannelse, oplevelse og livsglæde.

Søg

Search Search
  • Nyheder
  • Børne- og Ungdomsforbund
  • Kontakt os

Mød os på facebook

Metodistkirken i Danmark

Metodistkirken i Danmark
… er en kristen frikirke
… lægger vægt på personlig tro
… tror at Gud kan forandre menneskers liv
… praktiserer barnedåb
… er en åben kirke, hvor du kan blive medlem
… tilbud til børn og unge
… optaget af socialt engagement
… afhængig af økonomisk støtte
… er statsanerkendt trossamfund

© Copyright - Metodistkirken i Danmark - Enfold WordPress Theme by Kriesi
  • Link to Facebook
  • Link to Instagram
Link to: School of Congregational Development – FÅ TILSKUD Link to: School of Congregational Development – FÅ TILSKUD School of Congregational Development – FÅ TILSKUD Link to: Korte internationale nyheder Link to: Korte internationale nyheder Korte internationale nyheder
Scroll to top Scroll to top Scroll to top