Lad livet blomstre: Resultatet af indsamlingen juleaften

Juleaften samlede Metodistkirkens menigheder* ind til vand i Congo: Pengene er til vedligehold og renovering, men kommer i sidste ende kvinder, mænd, børn, unge og ældre til gode. Det betyder forbedret sundhed og lavere børnedødelighed. 

Indsamlingen juleaften 2018 gav kr. 49.463 kr.

“Det er et godt resultat, som missionsrådet er taknemmeligt for,” siger Béatrice Wittlinger, der er medlem af Missionsrådet.

*Jerusalemskirken i København samlede ind til menighedens eget missionsprojekt i Letland. Menigheden samlede her kr. 12.730 kr. ind.

Mere indhold

Familien og kirken

Det vrimler med aktiviteter rettet mod familierne i Metodistkirken i dag. Der er familiespejder, familiegudstjenester, familielejre, familiefredage m.m. Hvad er tankerne bag? Hvad er en god familieaktivitet? Hvilke erfaringer har vi gjort? Artiklen her baserer sig på en række spørgsmål stillet til ledere af familieaktiviteter fire steder i landet.

Julekollekten 2025

Metodistkirken og den nikænske trosbekendelse

Ole Birch reflekterer over den nikænske trosbekendelse, der fyldte 1700 år i 2025.

Kirke i tiden

I begyndelsen af november mødtes de norske og danske metodistpræster i Haslev til dage med inspiration og fællesskab.