Byens Bedste Børn – film fra børne- og betweenlejren 2018

Til festaftenen på Børne- og Betweenlejren 2018 “Den store rejse” lavede mellemgruppen af børn fra 0.-3. klasse en film om, hvordan de hyggede sig i springsalen – og hvordan de drillede de stakkels ledere. Se selv: 

Filmen er lavet af Ellen Frillerhøj med billeder taget på Børne- og Betweenlejren 2018. Musikken er lejrens temasang: “Du er med”, som du kan finde her på youtube.

Se lejrfilmen fra Børne- og Betweenlejren 2018 her

Se billeder fra Børne- og Betweenlejren 2018 her

Mere indhold

Kirke i tiden

I begyndelsen af november mødtes de norske og danske metodistpræster i Haslev til dage med inspiration og fællesskab.

Mark, missionen og Mulungwishi

Mark Lewis fortæller om Metodistkirkens arbejde i andre dele af verden, både om det konkrete, om teologien og om juleindsamlingen i år.

De første 200 dage

Det er nu mere end 200 dage siden Knut Refsdal blev valgt til ny biskop for Metodistkirken i Norden, Baltikum og Ukraine. Vi har bedt Knut om at dele af sine indtryk fra denne første tid i hans nye tjeneste.