Hilsen fra Letland

Metodistkirken i Danmark var en af de første kirker i biskopsområdet til at holde årskonference eller Landsmøde, som det også kaldes. 

Herfra sendtes hilsner til de øvrige konferencer. Metodistkirken i Norge har deres konference i øjeblikket, mens Letland, som allerede har svaret på den danske hilsen, først holder deres konference i august. Hilsenen fra metodistkirken i Letland lyder: 

Tak, kære venner!
Vi holder vores konference den anden uge i august, hvor vi vil læse hilsenen til vores kirke.
Med venlig hilsen,
Richards Germans
UMC Latvia

Mere indhold

Familien og kirken

Det vrimler med aktiviteter rettet mod familierne i Metodistkirken i dag. Der er familiespejder, familiegudstjenester, familielejre, familiefredage m.m. Hvad er tankerne bag? Hvad er en god familieaktivitet? Hvilke erfaringer har vi gjort? Artiklen her baserer sig på en række spørgsmål stillet til ledere af familieaktiviteter fire steder i landet.

Julekollekten 2025

Metodistkirken og den nikænske trosbekendelse

Ole Birch reflekterer over den nikænske trosbekendelse, der fyldte 1700 år i 2025.

Kirke i tiden

I begyndelsen af november mødtes de norske og danske metodistpræster i Haslev til dage med inspiration og fællesskab.