Africa University i rivende udvikling
Africa University i rivende udvikling
Africa University er et 25 år gammelt universitet under United Methodist Church. Universitetet er i rivende udvikling, fortæller Jørgen Thaarup, som sidder i bestyrelsen for Africa University. Universitets linjer dækker en række fag bl.a. landbrug, sundhed, business, teologi og uddannelse.
Jørgen Thaarup, der udover at være præst og distriktsforstander i den danske Metodistkirke, også er Dr. Theol., siger med eftertryk: “Africa University er noget alle metodister har grund til at være stolte over!”










Familien og kirken
/af Maria AaskovDet vrimler med aktiviteter rettet mod familierne i Metodistkirken i dag. Der er familiespejder, familiegudstjenester, familielejre, familiefredage m.m. Hvad er tankerne bag? Hvad er en god familieaktivitet? Hvilke erfaringer har vi gjort? Artiklen her baserer sig på en række spørgsmål stillet til ledere af familieaktiviteter fire steder i landet.
Julekollekten 2025
/af Maria AaskovMetodistkirken og den nikænske trosbekendelse
/af Maria AaskovOle Birch reflekterer over den nikænske trosbekendelse, der fyldte 1700 år i 2025.
Kirke i tiden
/af Maria AaskovI begyndelsen af november mødtes de norske og danske metodistpræster i Haslev til dage med inspiration og fællesskab.
Konfirmandweekend & gensyn
/af Maria AaskovHVEM? Årets konfirmander og tidligere års konfirmander
HVORNÅR? 16. – 18. januar 2026 (vi begynder med aftensmad kl. 18.00 fredag og slutter med frokost søndag, ca. afrejse kl. 14.00).
HVOR? Metodistkirken i Vejle, Vissingsgade 15, 7100 Vejle.
Tilmelding til din lokale præst eller Maria Aaskov, maria.aaskov@metodistkirken.dk